Homemade baby food

When I had my first child I bought jars of baby food not realizing what extra ingredients where in them and how much money I was spending. When I got pregnant with my second child I thought about taking a different route when it came to feeding her, so I decided to make my own food. I ended up in investing in a machine called the Baby Bullet. This machine has become a life saver and a money saver as well. For example one jar of baby food can cost you about $1.15 and that one jar only gets you one meal. Whereas three apples for $1.49 and using the Baby Bullet can get you about six meals. My daughter has been exposed to many different foods such as: apples, bananas, pears, peaches, sweet potato, peas, zucchini, squash, white potato, and carrots. Making her food is so easy. Take for example sweet potato; I would peel the potato, cut it up into small pieces and boil it until a fork comes out easily. I then place the potato into the bullet and blend it up with some water until I get it to the consistency that I want for her. Making my daughters food has been the best decision that I have made. It's easy, very efficient and most of all a BIG money saver. If you want your child to have healthy eating and you want to know exactly what is in your child's food the Baby Bullet is the way to go.

 -Courtney Jackson